Mi befolyásolja negatívan az erekciót?
Az erekció egy fiziológiai folyamat, amely során a férfi nemi szerv, vagyis a pénisz merevvé válik, általában szexuális izgalom vagy inger hatására. Az erekció során a péniszben található erek (véredények) kitágulnak, ami lehetővé teszi a vér nagyobb mennyiségű beáramlását a péniszbe. Ennek eredményeként a pénisz megnő, megmerevedik és feláll. Az erekció fontos szerepet játszik a szexuális aktus során, hiszen lehetővé teszi a hímvessző behatolását a női partner hüvelyébe, megtermékenyítés, nemi örömszerzés céljából.
Probléma akkor van, ha a férfi nem képes erekcióra. Ennek okai lehetnek fizikai vagy pszichológiai eredetűek, de tény, hogy ez a zavar megkeserítheti a férfiak életét, ezért az okok kiderítése után orvosolni lehet a problémát, hogy a szexuális zavar – és vele együtt az örömteli szexuális élet – újra helyreálljon.
Az erekciónak két fázisa van: az első a pénisz merevedése, a második az erekció fenntartása. A férfiak mindkét problémával találkozhatnak, de ha ez a zavar régóta fennáll és az egyén nem képes szilárd erekciót, vagy hosszan tartó erekciót elérni, merevedési zavarról (ED) beszélünk. Ez általában az 50 év feletti férfiakat érinti, fiatal férfiak esetében ezek a problémák inkább betegségekre vezethetők vissza, vagy például szex közbeni idegességre.
Ennél az állapotnál nehézségek merülhetnek fel a merevedés elérésében vagy hiányzik a merevedés fenntartása. Az erektilis diszfunkció többféle okból adódhat, és több korcsoportot érinthet.
Néhány a leggyakoribb okok közül
Betegségek: Például magas vérnyomás, cukorbetegség vagy szívproblémák, amelyek gátolhatják a megfelelő véráramlást a péniszbe. A prosztatarákban szenvedők is szembesülhetnek merevedési zavarokkal. A királydinnye (Tribulus terrestris) kivonata segíthet a problémák kezelésében.
Pszichológiai tényezők: A stressz, szorongás, depresszió vagy más mentális egészségügyi problémák is befolyásolhatják az erekciót és annak minőségét. Ezek hatására alvászavarok is felléphetnek, amik tovább súlyosbíthatják a tüneteket. Az érzelmi állapot és az agyi folyamatok tehát kulcsfontosságúak az erekció kialakulásában.
Hormonális egyensúlyhiány: A tesztoszteron szint csökkenése is okozhat merevedési problémákat. A tesztoszteron számos fontos szerepet tölt be a férfiak szervezetében, például befolyásolja a spermiumok termelését és fejlődését, illetve hatással van a libidóra is. A hormon alacsony szintje fáradtsághoz, a szexuális vágy csökkenéséhez vezethet.
Életmódbeli tényezők: A dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, túlsúly vagy mozgásszegény életmód is hozzájárulhat az erekciós problémákhoz. Már napi két cigaretta befolyással lehet a minőségi erekcióra, hiszen a nikotin roncsolja és szűkíti az ereket, így a pénisz vérellátása, ami az erekció fontos feltétele, nem elégséges. Az alkohol a másik „erekció-gyilkos“. Bár a legtöbb férfi egy-egy pohár után lazább, nagyobb az önbizalma és nagyobb étvágyat is érezhet a szexre, ez elég csalóka állapot: az alkohol az erekció ellensége, ezért nagyobb mennyiségben jobb, ha kerüljük.
Egészségtelen életmód. Ide főképp a táplálkozási szokásokat sorolhatjuk: a zsíros ételek, a sok vörös hús mind negatívan hat az erekcióra: a zsír például eltömíti az ereket, ezáltal pedig nem jut kellő mennyiségű vér a péniszbe, gátolva a merevedést. Kerüljük a cukros italokat-ételeket, energiaitalokat, édességeket és keressünk inkább egészségesebb alternatívákat. Fogyasszunk pl. több gyümölcsöt, zöldséget, fehér húsokat, halat (akár „tengeri herkentyűket“, melyek között találhatunk vágyfokozókat is).
Elhízás és mozgásszegény életmód: Az elhízás és a kevés mozgás is hozzájárulhat az érrendszeri problémákhoz, amelyek negatívan befolyásolhatják az erekciót. Ha olyan foglalkozásunk van, ahol sokat ülünk, vagy épp otthon, a TV előtt tesszük ugyanezt, nagyobb az esélye, hogy erekciós problémákkal fogunk küzdeni. A mozgás vitalitást ad a testnek, mely ezáltal más területeken is jobban „teljesít“.
Teljesítménykényszer. A férfiak egy része szorongást érez a szexuális teljesítménye miatt, különösen egy új partnerrel. Ennek eredményeként előfordulhat, hogy a merevedés elmarad vagy rövid időre korlátozódik.
Életkor. Nagyon fontos tényező, hiszen a kor előrehaladtával csökken a tesztoszteronszint, amely a szexuális “étvágyért” és a nemi szerv funkcióiért is felel. A kor oka lehet a rendszertelen vagy rövidebb erekciónak, illetve a merevedési zavaroknak is. Ezt a tényezőt ugyan befolyásolni nem tudjuk, azonban segíthetünk szervezetünknek, ha a megfelelő vitaminokat fogyasszuk, de az étrend-kiegészítők is a segítségünkre lehetnek.
Kevés alvás. Az elégtelen és rossz minőségű alvás számos egészségügyi problémához vezethet, melyek között szerepelhetnek az erekciós problémák is. Az alváshiány befolyásolhatja az endokrin rendszert és a hormonális egyensúlyt, ami szoros kapcsolatban áll az erekcióval. Az elégtelen alvás csökkentheti a tesztoszteronszintet, pedig ez a hormon fontos szerepet játszik az erekciós funkcióban, így alacsonyabb szintje befolyásolhatja az erekciót és a szexuális vágyat. Az alváshiány károsíthatja az érrendszert és növelheti a magas vérnyomás, a szívbetegségek kockázatát. Ezek az állapotok az erekcióhoz szükséges megfelelő véráramlást is gátolhatják.
Nem elegendő ásványi anyag, vitamin. Az elégtelen mennyiségű ásványi anyag és vitamin bevitelének hatása az erekciós képességre jelentős lehet. Néhány kulcsfontosságú tápanyag és vitamin, amelyek fontos szerepet játszanak az egészséges szexuális funkcióban:
Cink. A cink elengedhetetlen a tesztoszteron termeléséhez és a spermiumok egészséges fejlődéséhez. Az elégtelen cinkbevitel csökkentheti a szexuális vágyat és befolyásolhatja az erekciót.
Magnézium: A magnézium fontos az egészséges izom- és idegrendszer működéséhez. Segíthet az izmok ellazításában és a megfelelő idegi ingerület továbbításában, ami fontos az erekcióhoz.
B-vitaminok: A B-vitaminok, különösen a B3 (niacin), B9 (folsav) és B12 vitaminok, fontosak az egészséges vérkeringés fenntartásában és az idegrendszer működésében. Ezek hozzájárulhatnak a megfelelő erekcióhoz.
D-vitamin: Az elégtelen D-vitamin szint kapcsolatba hozható az érrendszeri problémákkal, amelyek negatívan befolyásolhatják az erekciót.
Elégtelen folyadékbevitel. Számos egészségügyi problémát okozhat, ha nem iszunk elég folyadékot, amelyek közül néhány közvetlenül vagy közvetve befolyásolhatja az erekciót: az elégtelen folyadékbevitel dehidratációhoz vezethet, ami csökkentheti a vér mennyiségét és sűrűségét. Ez nehezítheti a megfelelő véráramlást a péniszbe, ami erekciós nehézségeket okozhat.
A dehidratáció hatására a vér sűrűsége nőhet, ami hozzájárulhat az érrendszeri problémákhoz, például a magas vérnyomáshoz vagy a szívbetegségek kockázatának növekedéséhez. Ezek az állapotok szintén befolyásolhatják az erekció minőségét és időtartamát.
Megnagyobbodott prosztata. A megnagyobbodott prosztata (vagy más néven prosztata adenoma vagy benignus prosztata hiperplázia – BPH) jelentősen befolyásolhatja az erekciót és a szexuális funkciót. A prosztata a húgyhólyag alatt elhelyezkedő mirigy, amely fontos szerepet játszik a sperma termelésében és a húgycsőben lévő folyadék szabályozásában. A megnagyobbodott prosztata nyomást gyakorolhat a húgycsőre és az erekre, amelyek felelősek az erekcióért és a vizeletürítésért. Ez a nyomás gátolhatja a megfelelő véráramlást a péniszbe, ami erekciós nehézségeket okozhat. Emellett a megnagyobbodott prosztatához gyakran társuló tünetek, mint például a gyakori vizelési inger, vizeletürítési nehézségek és a fájdalom is befolyásolhatják az érintett személy pszichés állapotát és szexuális teljesítményét. Ezek a tünetek stresszt, szorongást és kényelmetlenséget okozhatnak, amelyek negatívan befolyásolhatják az erekciót és a szexuális életet.
Gyógyszerek hatása az erekcióra. Számos gyógyszer van, amelyek befolyásolhatják az erekciót, akár pozitívan, akár negatívan. Néhány gyógyszer mellékhatása közvetlen befolyással lehet az erekciós funkcióra. Például, egyes vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok, gyógyszerek a magas koleszterinszint kezelésére vagy a prosztata problémákra, csökkenthetik az erekciós képességet. Bizonyos hormonális kezelések, például kortizon vagy szteroidok hosszú távú szedése is csökkentheti a tesztoszteron szintjét, ami szintén negatívan befolyásolhatja az erekciót.
Néhány pszichiátriai gyógyszer, mint például az antipszichotikumok vagy bizonyos szorongás- és depresszióellenes szerek, mellékhatásként csökkenthetik a szexuális vágyat és az erekciós képességet.
Hatékony segítség az erekciós problémákra
Ma már számos olyan készítmény, étrend-kiegészítő elérhető a piacon, melyek segíthetnek a merevedési zavarok kezelésében. Amennyiben tanácstalanok vagyunk a választást illetően, érdemes olyan készítményeket keresni, melyek természetes összetételűek, szedésük hosszú távon sem okoz problémát és nem csupán a már kialakult probléma kezelésében, de a megelőzésben is sokat segíthetnek.
A Stoporex® termékek már bizonyítottak: számos pozitív visszajelzés érkezik, hiszen a kapszulákban található összetevők jótékony hatással vannak a szexuális együttlétek hosszára, a szilárd erekcióra, az ágyban való teljesítőképességre és hosszabb kitartásra. A kapszulák olyan hatóanyagokat tartalmaznak, mint pl. a maca gyökér, ginzeng, ashwagandha, de az összetevők között szerepel a két aminosav, az L-arginin és az L-citrulin is, amelyek fontosak az egészség szempontjából, és kapcsolatba hozhatók az érrendszeri egészséggel és az erekciós funkcióval. A Stoporex® termékek nagy előnye, hogy nem vénykötelesek, a legtöbb esetben szedésük egyáltalán nem jár mellélhatásokkal, mivel természetes összetételűek és hosszú távon is alkalmazhatóak.
A rövid merevedés tehát – vagy annak elmaradása – problémát okozhat az intimitás és a szexuális élet során. Az erekciós problémák megoldásának azonban számos lehetősége van és az időben történő kezelés segíthet javítani a szexuális teljesítményt, az erekció fenntartását és az életminőséget.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!